Wpływ optymalizacji strony www na proces pozycjonowania – fakty i mity

Przeglądając strony www pod kątem technicznej optymalizacji SEO z pierwszych stron wyników wyszukiwania Google, niełatwo jest jednoznacznie określić, jak ważna jest optymalizacja dla strony www. Niektóre strony www, które Google klasyfikuje wysoko w wynikach wyszukiwania, nie są perfekcyjnie zoptymalizowane i wiele im brakuje do ideału. Co więc powoduje, że strona tak dobrze się wypozycjonowała? W branży wiele mówi się, że bez dobrze wykonanej optymalizacji, ciężko jest skutecznie pozycjonować strony www. W sieci znajduje się wiele informacji na temat czynników rankingowych, które mają wpływ na pozycje stron www. Tylko dlaczego czynniki te nie mają kompletnie wpływu na witryny, które nie są zoptymalizowane a mimo tego są na szczycie w wynikach wyszukiwania Google? Co tak naprawdę ma wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania? Czy optymalizacja strony www oraz wartościowe linki prowadzące do strony, czy jeszcze coś innego, o czym nigdy się nie dowiemy?

Zmienność w TOP10 na wiele słów kluczowych jest coraz większa. Dynamika zmian pozycji zauważalna jest każdego dnia. Nie ma już gwarancji, że jeśli strona www jest w TOP10, to pozostanie tam choćby tydzień, co wynika z prowadzonych obserwacji przez osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron www od kilku lat. Przeglądając strony znajdujące się w TOP10 wyników wyszukiwania, można także zauważyć, że wiele z nich, to przestarzałe konstrukcje, które nie mają za wiele wspólnego z użytecznością tak ważną dla użytkowników. Mimo to strony takie według algorytmów Google są pod jakimś kątem wartościowe. Tutaj dochodzimy do oceny wartości, która w obecnej chwili jest najistotniejszym czynnikiem rankingowym. Jak widać algorytmy Google nie oceniają książki po okładce, a po tym w jaki sposób odbierana jest dana treść w kontekście historycznym. Głównie chodzi o to, czy zamieszczony wpis mimo upływu czasu cieszy się nadal powodzeniem ze strony użytkowników, czy tylko w momencie publikacji, oraz kilka tygodni po publikacji.

Celem optymalizacji strony www jest przede wszystkim oznaczenie na stronie www poszczególnych elementów, takich jak zdjęcia, linki, tekst czy meta dane w taki sposób, aby boty Google mogły ją sklasyfikować w odpowiedni sposób w wynikach wyszukiwania. W procesie optymalizacji ważne jest także, aby oznaczany element był czytelny dla wyszukiwarki internetowej. Bardzo często skomplikowane strony, mimo dobrej optymalizacji nie mogą się przebić do TOP10. Dzieje się tak, ponieważ zoptymalizowane elementy mogą być kompletnie nie zrozumiałe dla botów. Dlatego też czasami Google wyżej klasyfikuje strony składające się z prostych modułów, mimo że nie są perfekcyjnie zoptymalizowane, a niżej te, które mają perfekcyjną optymalizację, a ich konstrukcja jest skomplikowana. Dlatego też wbrew niektórym opiniom, optymalizacja strony www jest bardzo istotnym elementem w procesie pozycjonowania stron www.

Jakie zatem budować strony, aby ich optymalizacja przynosiła zakładane efekty, czyli pozycje w TOP10 wyników wyszukiwania Google? Im bardziej prosto zostanie zakodowana strona, tym lepiej zintegruje się z przeprowadzoną optymalizacją. Pozycjonowanie z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Czy rzeczywiście wynika to z utrudnień ze strony Google, czy może z faktu, iż nowoczesne strony powstają z połączenia wielu gotowych elementów przez programistów? Niestety wiele stron www w Internecie jest skomplikowanych i posiadają one ciężkie konstrukcje, które tylko w niewielkim stopniu są ręcznie kodowane. Wiele elementów to gotowe moduły, które łączy się całość, tworząc niezrozumiałą plątaninę skryptów.

Dodaj komentarz