Optymalizacja strony www, czy zawsze można ją wykonać w pełnym zakresie?

Optymalizacja strony www, czy zawsze można ją wykonać w pełnym zakresie? Optymalizacja strony www, to najważniejszy element w drodze do TOP10 wyników wyszukiwania. Nie zawsze jednak możliwe jest wykonanie optymalizacji strony w takim zakresie, jakby się chciało. Brak możliwości wykonania pełnej optymalizacji wynika przede wszystkim z faktu, iż niektóre strony internetowe powstają w oparciu o platformy umożliwiające zbudowanie takiej strony samodzielnie. Usługodawca nie udostępnia możliwości ingerencji w pliki strony. Niestety nie zawsze klienci to rozumieją i przyjmują taki argument. Niektóre strony budowane są w oparciu o autorskie systemy CMS, które uniemożliwiają ingerencją w każdy element strony. Podobnie jest w przypadku komercyjnych systemów takich, jak wordpress, jomla czy magento. Strony budowane w oparciu o te systemy składają się z wielu połączonych ze sobą skryptów, które nie zawsze można zoptymalizować. Dlatego też optymalizacja w pełnym zakresie jest możliwa jedynie wtedy, kiedy strona została od początku do końca napisana w autorski sposób.

Oczywiście przyśpieszyć można każdą stronę co wymaga wykonania odpowiednich czynności optymalizacyjnych. Uzyskanie 100/100 w teście PageSpeed Insight jest możliwe jedynie w przypadku prostych stron, których konstrukcja pozwala na dogłębną optymalizację. Konstrukcja strony internetowej ma duże znaczenie w kontekście późniejszego pozycjonowania. Dlatego też konstrukcja strony www jest jednym z czynników rankingowych w procesie pozycjonowania stron www. Im bardziej skomplikowana strona, tym bardziej oddala się TOP10 wyników wyszukiwania. Strona, która nie może być w żaden sposób przyśpieszona traktowana jest przez Google jako bezwartościowa. Dlatego też warto wspomnieć w tym miejscu, że podczas wyboru strony Internetowej nie należy kierować się jedynie jej wyglądam zewnętrznym, ale możliwościami optymalizacyjnymi jakie daje.

Niektóre firmy, które zajmują się tworzeniem stron internetowych nie skupiają się na aspektach SEO a na tym, aby jak najwięcej zarobić. Pełna optymalizacja strony internetowej wymaga dostępu do każdego elementu strony. Wykonując audyt strony, sprawdza się następujące elementy: Canonical Url, plik robots.txt, mapa strony, błędy 404, czas ładowania serwisu, adresu url, hierarchia nagłówków, linkowanie zewnętrzne, linkowanie wewnętrzne, pliki graficzne, wersję mobilną, warstwę tekstową, zasoby blokujące renderowanie CSS oraz JS, rozmiar obrazów, kompresja plików CSS oraz JS oraz duplicate content. Aby dobrać się do tych elementów i je zoptymalizować, trzeba posiadać pełny dostęp do wszystkich zasobów a w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Optymalizacja w pełnym zakresie ułatwia proces pozycjonowania i skraca czas, jaki jest potrzebny, aby wprowadzić do TOP10 konkretne słowo kluczowe. Im wolniejsza strona, tym trudniej osiągnąć efekt. Oczywiście możliwe jest wypozycjonowanie strony bez przeprowadzania pełnej optymalizacji strony.

Zmiany jakie zachodzą w wyszukiwarce wymagają ciągłego dostosowywania do nich stron www. Biorąc pod uwagę, że na świecie jest coraz więcej stron www, to czas ich wczytywania musi być coraz szybszy. Strony muszą spełniać konkretne wymagania. W innym przypadku nie będą miały jakichkolwiek szans na zaistnienie w wyszukiwarce Google. To nie Google utrudnia pozycjonowanie a właściciele strony, którzy nie chcą ich modernizować i dostosowywać do aktualnych wymagań. Tak naprawdę to od samych właścicieli stron zależy, czy strona jaką kupią będzie umożliwiała przeprowadzenie pełnej optymalizacji lub nie.

Dodaj komentarz